Aktualności

Kasa Unii Lubelskiej wspiera II Lubelski Wyścig Kaczek!

16:34 22.04.2015

24 maja 2015 roku już po raz drugi w Lublinie Bystrzycą popłyną kolorowe, gumowe kaczki.

Tegoroczny wyścig tym razem odbędzie się w Parku Ludowym przy Al. Piłsudskiego. Imprezę poprowadzi  kabaret Ani Mru Mru.  Wszystkie kaczki 24 maja zostaną jednocześnie wrzucone do Bystrzycy i będą dryfowały w kierunku mety ok. 500m.

 kaczki


10 właścicieli kaczek otrzyma w tym roku nagrodę od Kasy Unii Lubelskiej - Album „Renesans lubelski”


renesans


Album przybliża niezwykłe dzieła sztuki, które zrodziły się z na Lubelszczyźnie, na przełomie XVI i XVII wieku, dwóch nurtów renesansu europejskiego: niderlandzkiego i włoskiego.

Publikacja odkrywa przed czytelnikiem perły sztuki renesansowej znajdujące się w miejscowościach, które przed wiekami tętniły życiem i przeżywały chwile świetności. Są to niezwykłej urody zabytki, będące prawdziwą ucztą dla wszystkich miłośników architektury, rzeźby i malarstwa. Przetrwały one wszystkie kataklizmy i nieszczęścia dziejowe i są wciąż niedocenionymi skarbami, mogącymi zadowolić najbardziej wybrednego poszukiwacza piękna.

Album ukazuje nie tylko obiekty znane i opisane przez badaczy z racji swojej formy czy lubelskich dekoracji sklepiennych, ale także to, co wraz z architekturą składa się na niezwykle bogate, lecz jednolite oblicze artystyczne renesansu lubelskiego: detale wystroju, nagrobki, ołtarze, elementy wyposażenia. W publikacji prezentujemy obiekty o różnorodnym przeznaczeniu: kościoły katolickie i bożnice, zamojskie i lubelskie kamienice mieszczańskie, kazimierskie spichlerze. Każdy z nich jest na swój sposób wyjątkowy i wart bliższego poznania.

Album ma charakter podróży po Lubelszczyźnie. Wędrówkę rozpoczynamy w Zamościu, odwiedzamy Kodeń, Radzyń Podlaski, Turobin, Uchanie, Łęczną, Szczebrzeszyn, Czemierniki, Rybitwy i położony już w Małopolsce Leżajsk, a wyruszając z Lublina, poprzez Markuszów, Kurów, Końskowolę docieramy nad Wisłę, by z Gołębia i Janowca trafić wreszcie do Kazimierza, gdzie podróż się kończy.

Autorami zdjęć prezentowanych w albumie są Adam Bujak i Marcin Bujak. Zdjęcia zostały zrobione z niezwykła starannością, a prace nad nimi trwały blisko dwa lata. Zdecydowana większość obiektów została sfotografowana po gruntownych pracach renowacyjnych i konserwatorskich, dzięki którym odzyskały one dawny blask i piękno. Recenzentem albumu jest prof. dr hab. Jerzy Kowalczyk z Instytutu Sztuki PAN. Wstęp napisał Tadeusz Adamek, podpisy pod zdjęciami opracował Łukasz Rejowski. Koncepcja albumu, dobór tematów zdjęć, redakcja: Leszek Dulik, konsultacje architektoniczne: Tomasz Stankiewicz. Album jest ekskluzywną publikacją o objętości 220 stron w polsko-angielskiej wersji językowej.


Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.