Aktualności

Obchody 34. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Krasnymstawie

22:48 13.12.2015

13 grudnia 1981 roku został wprowadzony w Polsce stan wojenny. Aresztowano i internowano tysiące osób. Wszyscy internowani z Zamojszczyzny zostali przewiezieni do ówczesnego więzienia w Krasnymstawie. 12 grudnia 2015 roku, po 34 latach, skazani przybyli znowu do więzienia, ale tym razem, by uczcić pamięć osób represjonowanych i odsłonić pamiątkową tablicę.

Do więzień i ośrodków internowania w całym kraju trafiło 5 tys. działaczy opozycyjnych. Na Lubelszczyźnie zatrzymano ich ponad 360, z czego w byłym województwie zamojskim – 124. Wszyscy internowani z Zamojszczyzny zostali przewiezieni do ówczesnego więzienia w Krasnymstawie. Cztery działaczki, które znalazły się w tej grupie, po kilku dniach przewieziono do Niska, gdzie był areszt dla kobiet. Pozostali internowani przetrzymywani byli w Krasnymstawie do 9 stycznia. Wówczas zwolniono kilka pierwszych osób, a pozostałych przewieziono do Włodawy. Następnie grupami trafili do Kwidzyna i Załęża.

12 grudnia 2015 roku, po 34 latach, skazani przybyli znowu do więzienia, ale tym razem, by uczcić pamięć osób represjonowanych i odsłonić pamiątkową tablicę.
Obchody-34-rocznicy-wprowadzenia-stanu-wojennego-w-Krasnymstawie-2
Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się od mszy świętej w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Krasnymstawie, na którą przybyło bardzo wiele osób. Następnie pochód ze sztandarami skierował się w stronę Aresztu Śledczego, gdzie biskup Mieczysław Cisło poświęcił tablicę upamiętniającą działaczy opozycji antykomunistycznej. Została ona wmurowana tuż obok bramy głównej.
Obchody-34-rocznicy-wprowadzenia-stanu-wojennego-w-Krasnymstawie-1
W uroczystościach wzięli udział – oprócz osób represjonowanych w tamtych czasach – posłowie na sejm VIII kadencji: Teresa Hałas, Krzysztof Głuchowski i Sławomir Zawiślak, wicemarszałek województwa lubelskiego Krzysztof Grabczuk oraz starosta powiatu krasnostawskiego Janusz Szpak. Wśród gości byli również przedstawiciele służb mundurowych, a także wielu instytucji, w tym: przedstawiciele oddziału Kasy Unii Lubelskiej w Krasnymstawie oraz mieszkańcy Krasnegostawu.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.