Aktualności

Narodowe Święto Niepodległości w Świebodzicach

15:45 16.11.2015

Obchody narodowego święta upamiętniającego 97. rocznicę odzyskania niepodległości uczczono w Publicznym Gimnazjum nr 1 w Świebodzicach. Z tej okazji wystawiono przygotowaną przez uczniów sztukę pod tytułem „Na zesłaniu”.

222222eeeeTemat inscenizacji nawiązywał do patrona szkoły – Sybiraków. Uczniowie przedstawili losy rodziny deportowanej na Syberię. Poniżanie, cierpienie, zmuszanie do ciężkiej pracy bez wynagrodzenia, głód i prześladowanie. Wszystko to miało przypomnieć jedną z najtrudniejszych kart historii narodu polskiego, jaką były w czasie II wojny światowej – decyzją Stalina – zesłania Polaków na Syberię. Poruszające sceny, przedstawiające ciężkie życie ludzi, zmuszały do refleksji i wywoływały wzruszenie, ponieważ wiele rodzin w okolicach Świebodzic doświadczyło zesłania. Pamięć o tych wydarzeniach jest wciąż żywa, bo historia jest przekazywana z pokolenia na pokolenie.

– Pielęgnowanie pamięci o przeszłości jest jednym z elementów naszej tożsamości narodowej. Mamy nadzieję, że cel osiągnęliśmy, że tragiczne losy przodków utkwiły w pamięci młodej widowni. Trzeba pamiętać i rozumieć, że wolność nigdy nikomu nie została dana na zawsze. Trzeba się bardzo starać, aby przetrwała – mówią uczniowie.


Kasa Unii Lubelskiej dołożyła swoją niewielką cegiełkę do tak ważnego wydarzenia, wspomagając je finansowo.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.