Aktualności

Narodowe Święto Niepodległości w Świebodzicach

15:45 16.11.2015

Obchody narodowego święta upamiętniającego 97. rocznicę odzyskania niepodległości uczczono w Publicznym Gimnazjum nr 1 w Świebodzicach. Z tej okazji wystawiono przygotowaną przez uczniów sztukę pod tytułem „Na zesłaniu”.

222222eeeeTemat inscenizacji nawiązywał do patrona szkoły – Sybiraków. Uczniowie przedstawili losy rodziny deportowanej na Syberię. Poniżanie, cierpienie, zmuszanie do ciężkiej pracy bez wynagrodzenia, głód i prześladowanie. Wszystko to miało przypomnieć jedną z najtrudniejszych kart historii narodu polskiego, jaką były w czasie II wojny światowej – decyzją Stalina – zesłania Polaków na Syberię. Poruszające sceny, przedstawiające ciężkie życie ludzi, zmuszały do refleksji i wywoływały wzruszenie, ponieważ wiele rodzin w okolicach Świebodzic doświadczyło zesłania. Pamięć o tych wydarzeniach jest wciąż żywa, bo historia jest przekazywana z pokolenia na pokolenie.

– Pielęgnowanie pamięci o przeszłości jest jednym z elementów naszej tożsamości narodowej. Mamy nadzieję, że cel osiągnęliśmy, że tragiczne losy przodków utkwiły w pamięci młodej widowni. Trzeba pamiętać i rozumieć, że wolność nigdy nikomu nie została dana na zawsze. Trzeba się bardzo starać, aby przetrwała – mówią uczniowie.


Kasa Unii Lubelskiej dołożyła swoją niewielką cegiełkę do tak ważnego wydarzenia, wspomagając je finansowo.

Ta witryna używa plików cookie, aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania.
Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób je wykorzystujemy, kliknij więcej informacji.